دوشنبه, 13 آذر 1396 ساعت 16:57

آیا «خودآگاهی» ذهن انسان را کنترل می کند؟

نوشته شده توسط

آیا می توانیم افکارمان را انتخاب کنیم؟ همه می دانند که خودآگاهی چه حسی دارد: این حس همان حس خودآشکارِ آگاهی فردی است که به ما حس مالکیت و کنترل افکار، عواطف و تجربیات روزانه را می دهد.

جمعه, 05 آبان 1396 ساعت 19:41

حقوق زن بر شوهر از دیدگاه اسلام

نوشته شده توسط

 زن و مرد بعد از عقد نکاح به خاطر ایجاد رابطه زوجیت حقوقی را بر هم پیدا می‌کنند لذا برخی نکاح را این‌چنین تعریف ‌کرده‌اند که نکاح رابطه‌ای حقوقی ـ عاطفی است که بوسیله عقد بین زن و مرد حاصل می‌گردد و به آنها حق می‌دهد که با یکدیگر زندگی کنند و مظهر بارز این رابطه حق تتمع جنسی است این تعریف شامل هر دو قسم نکاح یکی نکاح دائم و منقطع می‌شود البته برخی از حقوق‌دانان جدید آن را به گونه‌ای تعریف کرده‌اند که فقط شامل نکاح دائم می‌شود به این شرح: نکاح رابطه‌ای است بین زن و شوهر برای تشکیل خانواده. برای دست یافتن زن به حقوق خود در خانواده پیش‌نیازهایی لازم و ضروری است که برخی از آنها عبارتند از:

پنج شنبه, 04 آبان 1396 ساعت 07:26

ماجرای ازدواج فرزندان حضرت آدم (ع) و حوا (ع)

نوشته شده توسط

یکی از مورخین و تاریخ نگاران بزرگ بشریت، پروردگار عالم و کتاب مقدس قرآن کریم است که با بیان روایت های مختلف، تاریخ اسلام را ورق می زند.

سه شنبه, 28 شهریور 1396 ساعت 19:37

چرا قرآن اینقدر بر نعمتهای حسی بهشت تاکید کرده است؟

نوشته شده توسط

ابتدا باید به این نکته توجه کنیم که خداوند در قرآن کریم دو گونه بهشت را تصویر کرده است:

سه شنبه, 16 خرداد 1396 ساعت 04:09

عشق و عاشقی به سبک حضرت خدیجه

نوشته شده توسط

حضرت خدیجه در زندگی درد بسیاری کشید و برای ایمانش بهای سنگینی پرداخت اما همه آنانی که طعم عاشقی و زندگی با دلبر را چشیده اند می دانند که او چه بانوی خوشبختی بود. عاشقان هیچ گاه زندگی را مثل دیگران نمی بینند رنج و لذت از نگاه یک عاشق با رنج و لذت از نگاه یک فرد معمولی دو تعریف متفاوت دارد.

جمعه, 12 خرداد 1396 ساعت 20:47

برای نورانی شدن قلب چه کنیم؟

نوشته شده توسط

قلب‌ها همانند بدن‌ها ملول و کسل می‌شوند، پس با کسب تازه‌های دانش و حکمت و دست یافتن به حقایق و معارف نو ملالت و کسالت آن را از بین ببرید

ماه رمضان ماهی است که خداوند دربارۀ آن در قرآن کریم فرمود: «کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیَامُ کَمَا کُتِبَ عَلَی الَّذِینَ مِن قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ، ای کسانی که ایمان آوردید! روزه بر شما نوشته و مقرر شده همانگونه که بر کسانی که پیش از شما بودند مقرر د تا شاید با تقوا شوید».

چهارشنبه, 03 خرداد 1396 ساعت 21:12

شرایط قسم خوردن

نوشته شده توسط

قسم خوردن دارای شرایطی است، که شرح آن چنین است:

سه شنبه, 02 خرداد 1396 ساعت 13:21

نفقه زن چقدر است؟

نوشته شده توسط

نفقه چیست؟

نفقه عبارتست از همه ي نيازهاي متعارف و متناسب با وضعيت زن از قبيل مسكن , البسه, غذا , اثاث منزل و هزينه هاي درماني و بهداشتي و هر آنچه را به صورت عادت يا احتياج لازمه ي زندگي وي باشد .

دوشنبه, 01 خرداد 1396 ساعت 14:21

دیدگاه ملاصدرا درباره مرگ چيست؟

نوشته شده توسط

نظر صدرا درباره مرگ را از چند منبع معتبر برایتان بیان می کنم:

۱- در پایگاه اطلاع رسانی حکمت اسلامی صدرا، نظر صدرا را چنین نگاشته اند:

سه شنبه, 22 فروردين 1396 ساعت 11:49

دعا برای پدر و مادر

نوشته شده توسط

خداوندا اگر پدر و مادرم را پیش از من آمرزیده‌ای پس ایشان را شفیع من قرار ده، و اگر مرا پیش از آنان مورد آمرزش قرار داده‌ای پس مرا شفیع ایشان کن، تا در پرتو مهربانی‌ات در سرای کرامت، و جایگاه مغفرت و رحمتت گرد آییم.

پنج شنبه, 19 اسفند 1395 ساعت 23:53

چرا بعضی از دعاها مستجاب نمی شود؟

نوشته شده توسط

در مسأله دعا باید آداب و مقدماتش را بدانیم تا نتیجه مطلوب که همان استجابت دعا است ان شالله به خواست خدا محقق شود

پنج شنبه, 12 اسفند 1395 ساعت 04:29

قدرت اختیار چیست؟

نوشته شده توسط

فکر وجود پشتوانه ی علمی برای وجود اختیار کمی ضد و نقیض و شاید حتی متناقض به نظر می رسد، اما با پیشرفت علم هر روز سوالات عمیق و عمیق تری مطرح می شوند که زمانی تنها در فلسفه قابل پاسخگویی بودند. یکی از این مسائل در مورد اختیار است که ما به عنوان انسان تمایل به وجود آن داریم.

صفحه1 از2